Data wydarzenia:

Wykład pt. „Wczesny Rzym między źródłami pisanymi a archeologią: idealne miejsce spotkania czy pole bitwy?"

Serdecznie zapraszamy na wykład pt. „Wczesny Rzym między źródłami pisanymi a archeologią: idealne miejsce spotkania czy pole bitwy?", który wygłosi prof. Adam Ziółkowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Organizujemy go w ramach cyklu wykładów prowadzonych od kilku lat przez Komisję Archeologiczną Poznańskiego Oddziału PAN.

Wykład odbędzie się 17 czerwca (czwartek) o godz. 11:00.

Korzystając z okazji jaką jest decyzja władz Polskiej Akademii Nauk, pozwalająca na organizowanie odczytów, wykładów i konferencji w trybie stacjonarnym, po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią, wykład odbędzie się w Pałacu Działyńskich - siedzibie poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Stary Rynek 78/79, drugie piętro. Dla osób, które nie będą mogły przyjść do Pałacu Działyńskich, wykład będzie transmitowany w czasie rzeczywistym na kanale YouTube  (https://www.youtube.com/channel/UCDfWTcT7AZay2Y4v-gn1dmQ)

Arnaldo Momigliano pisał w 1963 r., że wyjątkowa obfitość przekazów i równie wyjątkowa jak na wielkie współczesne miasto możliwość prowadzenia wykopalisk w jego historycznym centrum, czynią badania nad wczesnym Rzymem idealnym miejscem spotkania historii z archeologią. Słowa te były wszakże bardziej postulatem, niż odbiciem rzeczywistości, bo gdy je pisał, pierwszy wielki okres wykopalisk sięgających do warstw archaicznych, rozpoczęty pod koniec XIX wieku, skończył się był pięćdziesiąt lat wcześniej. Drugi taki okres zaczął się dopiero na początku lat 80-tych XX wieku; za to raz wznowione, wykopaliska trwają z niesłabnącym rozmachem po dziś dzień. Paradoksalnie, reakcją na ogromny przyrost materiału archeologicznego, który przynajmniej w odniesieniu do schyłku okresu archaicznego (VI w. przed Chr.) zdecydowanie potwierdził odpowiednie relacje źródeł pisanych (np. datowanie Muru Serwiańskiego, Wielkiej Kloaki i Świątyni Kapitolińskiej), jest wzmożona kontrofensywa hiperkrytyków odrzucających jakąkolwiek wartość tradycji literackiej dla tego okresu oraz utrzymujących, że źródła pisane i materiał archeologiczny należą do odrębnych porządków heurystycznych, które w praktyce nigdy nie spotykają się w analizie historycznej. Wczesny Rzym jest dzisiaj z jednej strony idealnym miejscem spotkania archeologów i historyków, z drugiej zaś polem bitwy, formalnie metodologicznej, ale o zacietrzewieniu wyraźnie wskazującym na jej fundamentalnie ideologiczną naturę.