Data publikacji w serwisie:

Otwarcie wystawy pt. „prof. Aleksandra Cofta-Broniewska (1926-2013) – od regionalizmu do syntezy”

W dniu 16 maja 2023 roku z okazji 10-lecia rocznicy śmierci prof. dr hab. Aleksandry Cofty-Broniewskiej w Bibliotece Collegium Historicum odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pod tytułem „prof. Aleksandra Cofta-Broniewska (1926-2013) – od regionalizmu do syntezy”.

Zebranych gości przywitał Prodziekan Wydziału Archeologii UAM prof. UAM dr hab. Marcin Ignaczak.

Po krótkim wprowadzaniu zebrani goście mieli okazję zapoznać się z wystawą poświęconą głównej bohaterce spotkania dzięki oprowadzaniu prof. dr hab. Marzenie Szmyt. Wystawa składała się z trzech odsłon: - pierwsza część dotyczyła przedstawienia sylwetki prof. Cofty-Broniewskiej, na kolejną złożyły się zdjęcia, przedstawiające Profesor jako uczennicę, kierowniczkę, badaczkę i nauczycielkę; - ostatnia, mieszcząca się w czterech gablotach przybliżała zebranym prof. Coftę - Broniewską jako uczennicę, studentkę, nauczycielkę oraz badaczkę Kujaw.

Następnie, przy kawie i herbacie uczniowie i współpracownicy podzielili się swymi wspomnieniami o prof. Aleksandrze Cofcie-Broniewskiej. Cześć wspomnieniową prowadził prof. UAM dr hab. Marcin Ignaczak. Naszą uroczystość swoją obecnością uświetnili syn i wnuczka prof. Cofty-Broniewskiej.

foto. A. Skowronek