Data publikacji w serwisie:

Relacja z Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Tegoroczny Festiwal dla naszego Wydziału przyniósł wiele radości. W dniu 2 czerwca w malowniczych otoczeniu Ogrodu Botanicznego UAM został po raz pierwszy rozstrzygnięty konkurs „Odkrycia z UAM”, którego celem było współpraca ze szkołami z Wielkopolski. Z pośród nade stałych projektów jury wyłoniło jeden zwycięski projekt i poznano cztery wyróżnienia. Nasz projekt „Odkryj Archeologię z UAM” autorstwa dr Patrycji Filipowicz otrzymał wyróżnienie.

Następnego dnia w naszych murach gościliśmy Uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biadkach, którzy w raz z opiekunami przybyli na Festiwal. Podczas Festiwalu miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między naszym Wydziałem a Szkołą. Porozumienie zostało podpisane przez Dziekana Wydziału prof. Andrzeja Michałowskiego i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Biadkach mgr Katarzynę Olgrzymek. Światkami tego wydarzenia byli Uczniowie.

W ciągu całego dnia wszyscy, którzy odwiedzili Festiwal mogli uczestniczyć w przygotowanych przez naszych wykładowców wykładach: dr. Michała Kruegera „Fenicjanie na dalekim Zachodzie” oraz dr. Andrzeja Ćwieka „Magia hieroglifów” oraz wziąć udział w fantastycznych warsztatach i grach archeologicznych przygotowanych przez naszych Studentów.

Ponadto Uczniowie mogli zobaczyć nasze laboratoria. Dzięki prof. Iwonie Sobkowiak-Tabace poznać  zasady funkcjonowania mikroskopu, pod którym oglądaliśmy polepę i zawarte w niej szczątki organiczne, ceramikę i wypełnienia ornamenty pastą kostną, paciorki z muszli oraz obejrzeć narzędzia kamienne. Następnie udali się do magazynku, gdzie poznali jak materiał archeologicznych jest przechowywany mi. in z ich własnych wykopaliskach, w których brali udział we wrześniu 2021 r.

Uczestnicy Festiwalu mogli zapoznać się z wystawą organizowaną w holu Collegium Historcum, na której zaprezentowano prace Uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biadkach przygotowane podczas warsztatów archeologicznych przeprowadzanych przez naszych Studentów w Szkole oraz na zajęciach plastycznych pod okiem nauczycieli.

Zapraszamy za rok!!!!