Data publikacji w serwisie:

UAM promuje się na Pyrkonie.

Dwóch pracowników UAM będzie promować poznańską historię i archeologię na Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Chcą dotrzeć m.in. do młodych i do wydawców gier.

Na pomysł nietypowej dla akademii promocji wpadli dr Mateusz Frankiewicz z Biblioteki Collegium Historicum (Sekcja Archeologii) i mgr Jakub Wojtczak z Biura Obsługi Wydziału Historii. Oboje są fanami książek, seriali i gier fantastycznych, podobnie jak wielu wykładowców i studentów. Stąd wziął się pomysł wystawienia oferty wydziałów na Pyrkonie.

- Pomyślałem, dlaczego nie jesteśmy na Pyrkonie? - mówi dr Frankiewicz. - Tam przecież przychodzą osoby, które mogą stać się studentami na UAM, wydawcy gier też mogą być zainteresowani współpracą z naszymi wydziałami.

- Przypomniałem sobie, że Wydział Historii organizuje Dni Czytania Tolkiena razem z Poznańskim Towarzystwem Miłośników Tolkiena “Drużyna Pyrlandii” - dodaje Jakub Wojtczak. – Ukazały się już dwie książki (trzecia jest w druku) dotyczące dzieł pisarza, napisane m.in. przez wykładowców Wydziału Historii i Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Stwierdziliśmy oboje, że ta tematyka cały czas funkcjonuje na naszych wydziałach i fajnie byłoby to wykorzystać.

Stoiska UAM pojawią się już w piątek, pierwszym dniu festiwalu. Jakub Wojtczak wspólnie z Agatą Łysakowską-Trzoss zaprojektowali mapę kierunków i specjalności WH wzorowaną na mapach świata Tolkiena oraz naklejki, zakładki i przypinki. Motywem przewodnim są liście bluszczu symbolizujące rośliny często pojawiające się w twórczości autora Władcy Pierścieni. Dla młodych odbiorców przygotowali też quizy - biorąc w nich udział będzie można wygrać nagrody sponsorowane przez wydział np. książki. W mediach społecznościowych, na Facebooku i Instagramie, będzie można śledzić relacje z wydarzenia.

- Chcemy pokazać, że historia to nie tylko daty, czytanie starych kronik, a archeologia to coś więcej niż grzebanie w ziemi. Potrafimy przekazać młodym ludziom coś więcej. Zarówno historia, jak i archeologia na naszym Uniwersytecie poszły bardzo do przodu i fajnie byłoby to wykorzystać - wyjaśnia Jakub Wojtczak.

Wydział Archeologii pokaże kolekcję replik. - Archeologia nie jest już dziedziną stricte humanistyczną. To, co młodzież czyta w powieściach steampunkowych czy science-fiction staje się inspiracją dla konstruktorów np. spektrometr XRF Bruker, którego kilka sztuk mamy na wydziale był wzorowany na fazerze ze Star Treka. Korzystając z naszej biblioteki można też zdobyć wiedzę potrzebną np. do napisania scenariusza gry RPG. Będziemy pokazywać możliwości, jakie daje archeologia na UAM, jedna z najlepszych w Polsce.

Z ofertą wydziałów będzie można zapoznać się przy stoisku nr 140. -  W tym roku chcemy wybadać grunt. Jeśli nam się powiedzie za rok zrobimy większą akcję - zapowiadają Jakub Wojtczak i Mateusz Frankiewicz.

Źródło:  https://uniwersyteckie.pl/zycie/uam-promuje-sie-na-pyrkonie-dzis-start-festiwalu

foto: Mateusz Frankiewicz, Andrzej Michałowski, Anna Skowronek, Jakub Wojtczak