Data publikacji w serwisie:

Uniwersytet Otwarty - nowe kursy

3 grudnia ruszyły zapisy na trymestr zimowy Uniwersytetu Otwartego. Zapisy trwać będą do 20 grudnia. O zakwalifikowaniu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Z uwagi na utrzymujący się stan pandemii i wzrost zachorowań, wszystkie zajęcia będą prowadzone wyłącznie w trybie zdalnym.

Więcej informacji i ofertę wszystkich kursów znajdą Państwo na stronie: https://uo.amu.edu.pl/kursy

Zapraszamy do zapisywania się na kurs oferowany przez Wydział Archeologii. Kurs pt. „Sztuka starożytnego Egiptu” poprowadzi dr Andrzej Ćwiek- egiptolog, wykładowca na Wydziale Archeologii UAM, od blisko trzydziestu lat uczestnik  prac misji archeologicznych w Egipcie (w Tell Atrib, Sakkarze, Deir el-Bahari, Szejch Abd el-Gurna); w latach 2001-2021 kurator galerii egipskiej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

W ramach kursu, który będzie miał formę wykładów połączonych z warsztatami, omówione będą podstawowe zagadnienia dotyczące sztuki faraońskiego Egiptu: genezę i rozwój, kwestie stylistyczne, techniczne, sferę ideologiczno-symboliczną. Na przykładach najbardziej typowych przedstawień reprezentujących różne okresy historyczne dokonana zostanie analiza i interpretacja sztuki egipskiej.

O kursie:

Popiersie królowej Nefertiti, płaskorzeźby świątyni w Karnaku, skarby z grobowca Tutanchamona…Sztuka starożytnego Egiptu budzi wciąż zainteresowanie nie tylko zdeklarowanych fanów faraońskiej cywilizacji, lecz także szerokich kręgów odbiorców kultury. Piękno, egzotyka, bogactwo, tajemniczość, magia – to oczywiste skojarzenia, które sprawiają, że dzieła egipskiej sztuki wywierają na widzach niezwykłe wrażenie. Jednak bez znajomości kontekstu, symboliki, oryginalnych kodów kulturowych, odbiór jest powierzchowny. W dodatku współczesna wrażliwość, pojęcia, rozumienie charakteru i funkcji sztuki różnią się od starożytnych, co utrudnia odkrycie prawdziwych znaczeń i głębi przekazu. Podczas cyklu dziesięciu wykładów dr Andrzej Ćwiek ujawni jak spojrzeć na sztukę kraju nad Nilem okiem starożytnego Egipcjanina.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://uo.amu.edu.pl/kursy/sztuka-starozytnego-egiptu