Wykład pt. "Karahantepe: A New Pre-Pottery Neolithic Site in Şanlıurfa-Turkey"

Szanowni Państwo,

Poznańskie Akademickie Seminaria Archeologiczne (PASA) zapraszają na wykład.

Wykład pt. "Karahantepe: A New Pre-Pottery Neolithic Site in Şanlıurfa-Turkey" wygłosi Necmi Karul (Istanbul University).Wykład obędzie się 18 kwietnia 2023 r., o godz. 11:00 w Sali 1.43, w budynku Collegium Historicum, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7, 61-614 Poznań.

Profesor Necmi Karul jest profesorem archeologii na Uniwersytecie w Stambule i dyrektorem tamtejszego Instytutu Archeologii. Specjalizuje się w badaniach neolitu na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Anatolii, i jest jednym z najważniejszych współczesnych archeologów tureckich. Kieruje obecnie wielkim projektem Taş Tepeler (Kamienne Wzgórza), którego celem jest rozpoznanie transformacji społeczności łowiecko-zbierackich w grupy rolnicze, które zamieszkiwały monumentalne osady wokół Równiny Harran w okolicy Şanlıurfa w południowo-wschodniej Anatolii. Osobiście kieruje badaniami wykopaliskowymi w Karahan Tepe – najważniejszym stanowisku w tym kompleksie. Jest także dyrektorem badań w Göbekli Tepe, które od 2018 roku znajduje się na Liście Dziedzictwa Światowego UNESCO. Wcześniej kierował projektem badawczym Bursa Aktopraklık Höyük w strefie południowej Morza Marmara oraz Siirt Gusir Höyük na obszarze górnego dorzecza Tygrysu.

Abstrakt wystąpienia ponizej.

Serdecznie zapraszamy!

Prof. Arkadiusz Marciniak

Dr Patrycja Filipowicz