Data publikacji w serwisie:

Wydział Archeologii zaprasza na wykłady Profesor Lioudmily Iakovlevej oraz Profesora Françoisa Djindjiana

Wydział Archeologii zaprasza na wykłady Profesor Lioudmily Iakovlevej Institute of Archaeology NAS Ukraine oraz Profesora Françoisa Djindjiana University of Paris 1 Panthéon-Sorbonne we wtorek 17. maja 2022 r.o godz. 12.00 do sali nr 1.43

The mammoth bone dwelling campsites of Late Upper Palaeolithic of Ukraine

Siedliska z szałasami mamutów z górnego paleolitu dorzecza Dniepru należą do najbardziej spektakularnych odkryć w prehistorii. Na dobrze zachowane, znajdujące pod kilkoma metrami lessu, obozowiska składają się różnej liczby i wielkości chaty z kości mamuta, rowy wokół chat, paleniska na zewnątrz, strefy aktywności, np. obróbki tusz zwierzęcych. Kultura materialna społeczności bytujących w tych obozowiskach jest szczególnie bogata: przemysł kamieniarski, kościany, barwniki, biżuteria z kości słoniowej, kości i muszli pochodzących z Morza Czarnego i złóż fosylnych, sztuka mobilna (w tym słynne figury kobiet oraz realistyczne i schematyczne postacie zwierząt) oraz zdobienie chat wykonanych z kości.

Archaeology of Ukraine (from the beginnings to Middle Ages)

Ukraina szczyci się szczególnie bogatym i zróżnicowanym dziedzictwem archeologicznym, którego odkrycie sięga XIX wieku. Najbardziej znane znaleziska archeologiczne to neandertalskie schroniska skalne na Krymie, siedliska z kośćmi mamutów z Mezynia, duże osady późnego neolitu kultury Cucuteni-Trypole, architektura grobowa kultur epoki brązu, kurhany scytyjskie, greckie porty handlowe nad Morzem Czarnym i średniowieczne miasta Rusi Kijowskiej. Ta panorama ukraińskiego dziedzictwa archeologicznego, dziś zagrożonego wojną, jest okazją do oddania hołdu pokoleniom ukraińskich archeologów, którzy odkryli i zbadali te miejsca w XIX i XX wieku.