Data publikacji w serwisie:

Konferencja naukowa „Archeologia Calisiensis–z dziejów Wielkopolski Południowo-Wschodniej”

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Stacja Archeologiczna w Kaliszu
Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego
Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu, Delegatura w Kaliszu
Fundacja Ochrony Zabytków w Poznaniu
Urząd Miasta Kalisza

zapraszają na

konferencję naukową

Archeologia Calisiensis - z dziejów Wielkopolski Południowo - Wschodniej”(Kalisz, 9 - 10 czerwca 2022 r.)

pod patronatem

JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej
oraz
Prezydenta Miasta Kalisza
Krystiana Kinastowskiego

Szanowni Państwo,

ziemia kaliska należy do obszarów, które zgodnie uznaje się za jeden z najbardziej interesujących w najdawniejszych dziejach ziem polskich. To tutaj prężnie rozwijały się społeczności różnych systemów kulturowych, wykazując wielopoziomowe relacje z najznamienitszymi ośrodkami europejskimi. Rytm rozwoju lokalnych struktur osadniczych od zarania dziejów był uwarunkowany komunikacyjną rolą Prosny, stanowiącej ważny odcinek szlaków wymiany dalekosiężnej, łączących Południe i Północ Europy. Prace wykopaliskowe kontynuowane od końca XIX wieku dostarczają coraz nowszych źródeł dokumentujących wyjątkową pozycję okolic Kalisza w historii tej części kontynentu. Dorzecze Prosny prezentuje się w nich jako rozległa strefa kontaktowa — przestrzeń, do której docierały impulsy cywilizacyjne ze Wschodu i Zachodu, definiujące oblicze kulturowe tych ziem. W przebogatej historii studiów archeologicznych wielu pokoleń badaczy nie odnotowano dotąd przedsięwzięcia, którego celem byłoby podsumowanie dotychczasowego stanu badań i nakreślenie kierunków przyszłych prac.

Organizatorzy konferencji „Archeologia Calisiensis — z dziejów Wielkopolski Południowo-Wschodniej” stawiają sobie właśnie za cel podsumowanie stanu i potrzeb badań nad pradziejami, wczesnym średniowieczem, jak i późniejszymi okresami rozwoju regionu kaliskiego. Dziedzictwo archeologiczne tych ziem zasługuje na szerszą popularyzację i zaznajomienie z wynikami najnowszych prac środowiska naukowego. Kaliska konferencja to również doskonała okazja, aby przywołać pamięć o badaczach,których naukowa droga splotła się z ziemią kaliską i dzieło których stanowi kamień węgielny dalszych prac kolejnych pokoleń archeolożek i archeologów z całego kraju.

Serdecznie zapraszamy badaczki i badaczy, studentki i studentów zajmujących się odległymi dziejami tej części Wielkopolski. Miło nam będzie gościć w Kaliszu osoby, którym podejmowana problematyka, ale i relacje z kaliskim środowiskiem archeologicznym są lub były bliskie. Otwartość i archeologiczny potencjał tego regionu najlepiej dokumentuje szerokie grono współorganizatorów przedsięwzięcia. Należy wyrazić nadzieję, że zajmujących i wartościowych poznawczo wystąpień na pewno nie zabraknie!

Podczas planowanego spotkania uczestnicy będą mogli przedstawić referaty, komunikaty i postery. Wystąpienia w poszczególnych sekcjach zostaną poprzedzone zamawianymi referatami, które zarysują węzłowe problemy pradziejów i średniowiecza regionu kaliskiego.

Konferencja „Archeologia Calisiensis — z dziejów Wielkopolski Południowo- Wschodniej” odbędzie się w siedzibie Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przy ul. Nowy Świat 28-30 w Kaliszu.

Materiały z konferencji zostaną opublikowane, przy czym organizatorzy zastrzegają sobie prawo doboru tekstów i określenia ich maksymalnych rozmiarów, w zależności od liczby zgłoszeń.

Szczegółowy program konferencji zostanie wysłany jedynie tym osobom, które do dnia 31 marca 2022 roku włącznie nadeślą wypełniony formularz zgłoszenia uczestnictwa referenta lub słuchacza (w załączeniu).

Z wyrazami szacunku,

Komitet Organizacyjny Konferencji

Komitet Honorowy Konferencji:

dr hab. Tadeusz Baranowski

prof. dr hab. Ryszard Grygiel

prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska mgr inż. arch. Krystian Kinastowski mgr Edward Pudełko

Komitet Organizacyjny Konferencji:

prof. UWr dr hab. Artur Błażejewski mgr Grzegorz Gmyrek dr Adam Kędzierski

prof. UAM Piotr Łuszczykiewicz prof. dr hab. Andrzej Michałowski prof. UŁ dr hab. Marek Olędzki dr Grzegorz Szczurek (sekretarz) dr Janusz Tomala dr Marek Urbański

mgr Leszek Ziąbka

Dokumenty

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik
formularz-zgloszeniowy.docx 21.02.2022 Maciej Bether
DOCX
Pobierz DOCX formularz-zgloszeniowy.docx(36.2 KB)