Wydarzenie zorganizowane przez Polski Komitet Narodowy ds. UNESCO, Sieć UNESCO-UNITWIN ds. Kultury w Sytuacjach Kryzysowych oraz Wydział Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, miało na celu omówienie wyzwań związanych z ochroną archeologicznego dziedzictwa kulturowego. W szczególności skupiono się na zagrożeniach dla zarówno ruchomych, jak i nieruchomych elementów dziedzictwa kulturowego.
Podczas seminarium uczestnicy mieli okazję zapoznać się z aktualnymi wyzwaniami, które stawiają przed nami kryzysy w kontekście ochrony dziedzictwa kulturowego i archeologicznego. Prezentacja Sieci UNITWIN ds. Kultury w Kryzysach stanowiła wprowadzenie do działań podejmowanych przez tę międzynarodową jednostkę, a także omówiono zakres planowanych działań w obszarze ochrony i konserwacji dziedzictwa.
Integralną częścią wydarzenia był również panel dyskusyjny, w którym udział wzięli młodzi archeolodzy, w tym beneficjenci Programu Współfinansowanych Stypendiów UNESCO/Poland w Archeologii i Konserwacji na Wydziale Archeologii UAM. Celem tego programu jest wspieranie międzynarodowej współpracy badawczej, umożliwiając badaczom z różnych krajów realizowanie projektów badawczych z zakresu archeologii we współpracy z polskimi instytucjami badawczymi. W ten sposób, program sprzyja wymianie wiedzy oraz wspiera ochronę dziedzictwa archeologicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Warto dodać, że pełnomocnikiem Dziekana ds. UNESCO na Wydziale Archeologii UAM jest dr Paulina Suchowska-Ducke, która pełni kluczową rolę w realizacji działań związanych z międzynarodową współpracą oraz ochroną dziedzictwa kulturowego i archeologicznego.
Foto: Wydział Archeologii