Data publikacji w serwisie:

Zapraszamy na Noc Naukowców 2022 na Wydziale Archeologii!!!

Ruszamy 30 września 2022 r. od godziny 17:00 do 20:00

Kampus Morasko, Collegium Historicum

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7

www.archeo.amu.edu.pl

Szczegółowy program:

1. Wykład:

tytuł: Ceramika - niewyczerpane źródło informacji

dr Michał Krueger

sala 1.43 godz. 17:00-18:00

Ceramika jest jednym z najczęstszych znalezisk archeologicznych. W tradycyjnym ujęciu jest podstawą wyróżniania kultur archeologicznych. Ze względu na dużą zmienność form ułatwione jest datowanie naczyń ceramicznych. Pozyskiwanie informacji z ceramiki nie ogranicza się jednak tylko do typologii i chronologii. Badania fizyko-chemiczne oraz petrograficzne umożliwiają poznanie miejsca wyrobu naczyń, ich technologii czy zawartości, a badania kontekstualne mogą prowadzić do odkrycia znaczeń funkcjonalnych i symbolicznych analizowanej ceramiki.

fotografie ze zbiorów M. Kruegera

2. Wykład:

tytuł:  Co kryją lasy - archeologia lasów

prof. Andrzej Michałowski, dr Maciej Strawa

sala 1.43 godz. 18:15-19:15

Lasy to nieodkryte źródło wiedzy archeologicznej. Dzięki współpracy z leśnikami las przed archeologami odkrywa swoje tajemnice. Na wykładzie będzie można dowiedzieć się co kryje się pod runem leśnym i o czym szumią drzewa oraz spotkać się z Leśnikiem.

fotografie ze zbiorów A. Michałowski

3.Strefa Małego Archeologa

holl

godz. 17:00-20:00

Najmłodsi uczestnicy będą mogli zgłębić tajniki pracy archeologa. Z łopatką i pędzelkiem w dłoni odkrywać będą skryte pod ziemią artefakty.

3.  Archeologia jako nauka interdyscyplinarna

holl

godz. 17:00-20:00

GRY ARCHEOLOGICZNE

Gra polega na dopasowaniu kart z zabytkami archeologicznymi z lokalizacją w której się znajdują, bądź zostały tam znalezione. Warsztat zakłada zapoznanie uczestników z ważniejszymi odkryciami archeologicznymi i ich krótką charakterystyką

METALURGIA MIEDZI W PRADZIEJACH

Celem warsztatu jest zaprezentowanie technik metalurgicznych stosowanych w pradziejach, związanych z obróbką miedzi - pierwszego metalu użytkowanego przez człowieka. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z narzędziami stosowanymi w metalurgii oraz replikami przedmiotów miedzianych.

W PRADZIEJOWYM WARSZTACIE TKACKIM

Współcześnie ubrania w każdym wymarzonym kolorze i wzorze można nabyć wszędzie. Czy tak samo było w przeszłości?

W warsztacie pradziejowego tkacza dowiesz się, jak powstawały nici, tkaniny i jak zdobiono ubrania. Staniesz przed szansą utkania fragmentu materiału na bardku, tabliczkach tkackich a nawet - na krośnie!

WARSZTAT CERAMICZNY

Każdy z nas ma w domu swój ulubiony kubek lub  talerzyk. Czy zastanawiałeś się jak jest on zrobiony? Pod czas warsztatów ceramicznych będziesz mógł posłuchać o różnych technikach obróbki gliny oraz ulepić własne naczynie.

Dokumenty

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik
Noc naukowców - program 19.09.2022 Maciej Bether
PDF
Pobierz PDF Noc naukowców - program(255.1 KB)
Noc naukowców - ceramika plakat 19.09.2022 Maciej Bether
PDF
Pobierz PDF Noc naukowców - ceramika plakat(3.7 MB)