Zapraszamy na Noc Naukowców 2022 na Wydziale Archeologii!!!
Ruszamy 30 września 2022 r. od godziny 17:00 do 20:00
Kampus Morasko, Collegium Historicum
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7
Szczegółowy program:
1. Wykład:
tytuł: Ceramika - niewyczerpane źródło informacji
dr Michał Krueger
sala 1.43 godz. 17:00-18:00
Ceramika jest jednym z najczęstszych znalezisk archeologicznych. W tradycyjnym ujęciu jest podstawą wyróżniania kultur archeologicznych. Ze względu na dużą zmienność form ułatwione jest datowanie naczyń ceramicznych. Pozyskiwanie informacji z ceramiki nie ogranicza się jednak tylko do typologii i chronologii. Badania fizyko-chemiczne oraz petrograficzne umożliwiają poznanie miejsca wyrobu naczyń, ich technologii czy zawartości, a badania kontekstualne mogą prowadzić do odkrycia znaczeń funkcjonalnych i symbolicznych analizowanej ceramiki.
fotografie ze zbiorów M. Kruegera
2. Wykład:
tytuł: Co kryją lasy - archeologia lasów
prof. Andrzej Michałowski, dr Maciej Strawa
sala 1.43 godz. 18:15-19:15
Lasy to nieodkryte źródło wiedzy archeologicznej. Dzięki współpracy z leśnikami las przed archeologami odkrywa swoje tajemnice. Na wykładzie będzie można dowiedzieć się co kryje się pod runem leśnym i o czym szumią drzewa oraz spotkać się z Leśnikiem.
fotografie ze zbiorów A. Michałowski
3.Strefa Małego Archeologa
holl
godz. 17:00-20:00
Najmłodsi uczestnicy będą mogli zgłębić tajniki pracy archeologa. Z łopatką i pędzelkiem w dłoni odkrywać będą skryte pod ziemią artefakty.
3. Archeologia jako nauka interdyscyplinarna
holl
godz. 17:00-20:00
GRY ARCHEOLOGICZNE
Gra polega na dopasowaniu kart z zabytkami archeologicznymi z lokalizacją w której się znajdują, bądź zostały tam znalezione. Warsztat zakłada zapoznanie uczestników z ważniejszymi odkryciami archeologicznymi i ich krótką charakterystyką
METALURGIA MIEDZI W PRADZIEJACH
Celem warsztatu jest zaprezentowanie technik metalurgicznych stosowanych w pradziejach, związanych z obróbką miedzi - pierwszego metalu użytkowanego przez człowieka. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z narzędziami stosowanymi w metalurgii oraz replikami przedmiotów miedzianych.
W PRADZIEJOWYM WARSZTACIE TKACKIM
Współcześnie ubrania w każdym wymarzonym kolorze i wzorze można nabyć wszędzie. Czy tak samo było w przeszłości?
W warsztacie pradziejowego tkacza dowiesz się, jak powstawały nici, tkaniny i jak zdobiono ubrania. Staniesz przed szansą utkania fragmentu materiału na bardku, tabliczkach tkackich a nawet - na krośnie!
WARSZTAT CERAMICZNY
Każdy z nas ma w domu swój ulubiony kubek lub talerzyk. Czy zastanawiałeś się jak jest on zrobiony? Pod czas warsztatów ceramicznych będziesz mógł posłuchać o różnych technikach obróbki gliny oraz ulepić własne naczynie.