Karczyn. Opracowanie i publikacja materiałów z birytualnego cmentarzyska z okresu rzymskiego z Kujaw
Wykonawca:
Uniwersytet im. A. Mickiewicza, realizacja w Instytucie Prahistorii UAM
Finansowanie:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe priorytet Ochrona zabytków archeologicznych, koordynowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - nr zadania 3807/14
Stanowisko
Stanowisko 21/22 w Karczynie położone jest na krawędzi i zboczu pradoliny rzeki Bachorzy. Zajmuje część rozległego cypla wyodrębnionego rozcięciem krawędzi przez suchą dolinkę, zawieszoną w stosunku do podmokłego dna doliny Bachorzy. Powierzchnia, pokryta czarnymi ziemiami wykształconymi na podłożu piaszczystym (w części N) i gliniastym, stanowi obecnie teren pół uprawnych.
Odkryte zostało podczas prospekcji powierzchniowej prowadzonej na przełomie lat 60-tych i 70-tych przez Zespół Badania Kujaw IP UAM i zweryfikowane dwukrotnie: w trakcie AZP oraz rozpoznania wykonywanego przez Zespół IAE PAN w Poznaniu pod kierunkiem W. Dzieduszyckiego w związku z planowaną budową rurociągu paliwowego PKN ORLEN.
Birytualne cmentarzysko w Karczynie, stan.21/22 (AZP4641/40), jest jak dotąd największą, całkowicie przebadaną nekropolią z okresu rzymskiego na Kujawach. Badania wykopaliskowe prowadzone były od 2002, kiedy to, w wyniku prac prowadzonych w północnej, zagrożonej budową gazociągu paliwowego PKN Orlen, części stanowiska odkryto groby z okresu rzymskiego. Z uwagi na szczególną wartość poznawczą nekropoli badania, finansowane już ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, oraz Instytutu Prahistorii UAM, kontynuowano w latach 2003 i 2005. W 2006 r uzyskano dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 4 Ochrona zabytków archeologicznych zadanie "Ratownicze badania archeologiczne na cmentarzysku z okresu wczesnej epoki brązu i okresu rzymskiego w Karczynie stan. 21/22, gm. Kruszwica, woj. kujawskopomorskie". Ostatni sezon badań, w 2010 r. pozwolił na całkowite rozpoznanie cmentarzyska.
Stanowisko z Karczyna zajmuje wyjątkową pozycję wśród cmentarzysk kultury przeworskiej znanych tak z Kujaw jak i z terenów ziem polskich. Wyróżnia się ono: rozmiarami jest to największe ze znanych dotąd cmentarzysk kujawskich z tego okresu (powierzchnia całkowita to 130 arów w obrębie których zarejestrowano 122 groby, cmentarzysko warstwowe, oraz obiekty związane z infrastrukturą cmentarzyska takie jak 15 palenisk, ustryna, 2 jamy o charakterze rytualnym i bruk kamienny), długim okresem użytkowania od fazy B1b po okres wędrówek ludów, oraz zróżnicowanym obrządkiem pogrzebowym: w Karczynie występują wszystkie niemal, stosowane wówczas, formy obrządku tj. groby szkieletowe (w tym wydzielona kwatera z 12 grobami o cechach obcych środowisku kultury przeworskiej i wielbarskiej), groby książęce typu Lubieszewo, ciałopalne popielnicowe i jamowe, a także wydzielona kwatera z pochówkami zbiorowymi, określanymi w literaturze jako cmentarzysko warstwowe. Omawiane cmentarzysko dostarczyło wielu materiałów zabytkowych mających niejednokrotnie istotne znaczenie dla badań nad interegionalnymi powiązaniami pochowanej tam ludności z obszarami ościennymi oraz Cesarstwem Rzymskim.
Cel projektu
Głównym celem projektu jest upowszechnienie w środowisku naukowym w kraju i zagranicą pełnego opracowania wyników ratowniczych badań wykopaliskowych prowadzonych w latach 2002- 2010 na unikatowej w skali kraju nekropoli z okresu rzymskiego w Karczynie, woj. kujawskopomorskie. Planowane opracowanie jest pierwszym kompleksowym podsumowaniem wieloletnich badań.
W ramach projektu wykonana zostanie konserwacji zabytków (202 zabytki) oraz klasyczna analizy źródeł archeologicznych, antropologicznych i archeozoologicznych. Cmentarzysko posiada wyjątkowy potencjał poznawczy wynikający z bardzo wysokiego, niespotykanego w kulturze przeworskiej, udziału grobów szkieletowych (55). Umożliwia to przeprowadzenie kompleksowych badań bioarcheologicznych: aDNA i stabilnych izotopów strontu, węgla C13 i azotu N15, pozwalających na rekonstrukcję paleodiety, pokrewieństwa, mobilności i powiązań kulturowych społeczności pochowanej w Karczynie. Wykonane zostaną także analizy: paleobotaniczne (węgli drzewnych, oraz zachowanych fragmentów drewna), metalograficzne (30 zabytków brązowych i 10 wykonanych z żelaza), datowanie radiowęglowe (5 prób).
Wyniki szczegółowych studiów interdyscyplinarnych przedstawione zostaną w monografii stanowiska w ramach prestiżowej serii Monumenta Archaeologica Barbarica. Series Gemina. Przewidywany termin publikacji to grudzień 2015 r., w polskiej wersji językowej wraz z tłumaczeniem streszczenia na język angielski.
Skład ekipy badawczej
Mgr Adriana Romańska - koordynator projektu, współautorka analizy archeologicznej.
Archeolog, studia magisterskie na Wydziale Historycznym UAM. W lach 2001-2010
zatrudniona na stanowisku archeologa w Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2010 w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ukończenia studiów uczestniczyła, oraz kierowała badaniami wykopaliskowymi, min. prowadziła badania wykopaliskowe cmentarzyska w Karczynie w 2006 r. w ramach Programu Operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 4 Ochrona zabytków archeologicznych zadanie "Ratownicze badania archeologiczne na cmentarzysku z okresu wczesnej epoki brązu i okresu rzymskiego w Karczynie stan. 21/22, gm. Kruszwica, woj. kujawskopomorskie" W 2008 r. uczestniczyła w projekcie "Krusza Zamkowa stanowisko 3, gm. Inowrocław, woj. kujawskopomorskie. Rozpoznanie metodami nieinwazyjnymi emporium handlowego z okresu rzymskiego i działania zabezpieczające zabytki archeologiczne przed nielegalną , rabunkową eksploracją" współfinansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Dziedzictwo Kulturowe" priorytet 4 "Ochrona zabytków archeologicznych". Zajmuje się archeologią okresu przedrzymskiego i rzymskiego. Autorka i współautorka opracowań i publikacji źródeł z młodszej epoki żelaza, współredaktor monografii powstających w ramach serii Via Archaeologica Posnaniensis.
Dr Józef Bednarczyk - współautor analizy archeologicznej.
Archeolog, zatrudniony w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, zajmuje się problematyką okresu rzymskiego na obszarze środkowoeuropejskiego Barbaricum i metodyką archeologicznych badań terenowych. Uczestnik akcji wieloletnich badań rozpoznawczych i wykopaliskowych na obszarze Kujaw, w tym zadań realizowanych w ramach programów MKiDN koordynowanych przez ODZ/OODA, KOBIDZ (m.in. w Karczynie, Kruszy Zamkowej, Inowrocławiu), od kilku lat kierownik Zespołu Badań Kujaw IP UAM. Koordynator/kierownik z ramienia Instytutu Prahistorii badań ratowniczych prowadzonych na trasach budowy: kujawskiego odcinka gazociągu tranzytowego JamałEuropa Zachodnia (1995-1998), autostrady A1, A2, A4 (1998-2010) oraz odkrywki kopalni węgla brunatnego Szczerców (2000-2002). (Współ)redaktor i autor rozdziałów w tomach serii wydawniczych: Via Archaeologica
Posnaniensis (tomy 14), Archeologiczne badania ratownicze wzdłuż trasy gazociągu
tranzytowego (tom 3. Kujawy), Badania archeologiczne na terenie odkrywki Szczerców, Kopalni Węgła Brunatnego Bełchatów t.6 oraz Od długiego domu najstarszych rolników do dworu staropolskiego.
Prof. dr hab. Janusz Piontek - autor opracowania antropologicznego.
Od 1987 kierownik Zakładu Biologii Ewolucyjnej Człowieka, od 1990 dyrektor
Instytutu Antropologii UAM, w latach 1992-1996 Dziekan Wydziału Biologii UAM. W latach 1987-1991 kierował także Muzeum i Laboratorium Osteologicznym. Od 1988 redaktor czasopisma "Variability and Evolution"; redaguje serię wydawniczą "Monografie Instytutu Antropologii UAM". Członek Komitetu Antropologii PAN, Członek Komisji Antropologii Pradziejów i Średniowiecza, Komitetu Nauk Pra i Protohistorycznych PAN, przewodniczący Rady Naukowej Zakładu Antropologii PAN we Wrocławiu, Council Member International Association fot the Study of Human Palaeontology. Członek honorowy Jugosłowiańskiego Towarzystwa Antropologicznego. Wiodące tematy badawcze:(1) Badania procesów mikroewolucyjnych w europejskich populacjach ludzkich. (2) Biologia i ekologia populacji pradziejowych. (3) Adaptacyjne zmiany w budowie szkieletu człowieka po przejściu do gospodarki wytwórczej. (4) Reakcje morfologiczne na warunki życia w populacjach do gospodarki wytwórczej. (4) Reakcje morfologiczne na warunki życia w populacjach pradziejowych
Prof. UMK Daniel Makowiecki - autor analizy i opracowania archeozologicznego.
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii Rolniczej w Poznaniu, Wydział Zootechniczny tytuł inżynier zootechniki, uzyskany w 1987 r. Dysertacja doktorska w 1997 r., w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Tytuł doktora habilitowanego uzyskany w 2004 r., w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, nauki humanistyczne w zakresie archeologii, specjalność archeozoologia. W latach 1982-1995 zatrudniony w Akademii Rolniczej w Poznaniu, Wydział Zootechniczny, w latach 1995-2006 w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, od 1997 Oddział Poznań. Od 2006r. zatrudniony w Instytucie Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, kierownik Pracowni Rekonstrukcji Środowiska Przyrodniczego, od 2009 r. wicedyrektor Instytutu.
Dr Łukasz Pospieszny - analizy stabilnych izotopów, oraz opracowanie wyników analiz.
Archeolog, specjalizuje się w badaniach europejskich społeczeństw ze schyłku neolitu i wczesnej epoki brązu (z wykorzystaniem metod izotopowych) oraz w geofizyce archeologicznej. Studia magisterskie w latach 2002-2007 w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zmieniona wersja pracy magisterskiej została opublikowana w 2009 r. pt. Zwyczaje pogrzebowe społeczności kultury ceramiki sznurowej w Wielkopolsce i na Kujawach w ramach serii Studia i materiały do dziejów Kujaw Niżu Polski. W latach 2007-2012 doktorant w IP UAM i wykładowca w studium podyplomowym Ochrona i Zarządzanie Dziedzictwem Archeologicznym IP UAM. Stypendysta Instytutu Szwedzkiego w Sztokholmie i Muzeum Narodowego w Kopenhadze. W czerwcu 2012 roku obronił pracę doktorską pt. Praktyki ceremonialne w III tys. przed Chr. na Niżu w międzyrzeczu Odry i Wisły. Od września 2012 r. do sierpnia 2013 r. odbywał staż podoktorski na Uniwersytecie w Goeteborgu, w ramach projektu Travels, transmissions and transformations in the 3rd and 2nd millennium BC in northern Europe: the rise of Bronze Age societies, finansowanego ze środków ERC Advanced Grant (Principal Investigator: prof. Kristian Kristiansen, GU). Od listopada 2013 r. zatrudniony Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Dr hab. Marcin Biborski - autor analiz metaloznawczych, wraz z interpretacją wyników.
Ukończył studia archeologiczne w Instytucie Archeologii UJ w 1973. W latach 1973 1982. Był pracownikiem naukowym Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Od roku 1983 pracownik Instytutu Archeologii UJ. Od wielu lat prowadzi on badania w zakresie konserwacji zabytków i archeometalurgii w istniejącym przy Zakładzie Archeologii Epoki Żelaza IA UJ specjalistycznym laboratorium, bogato wyposażonym w aparaturę, umożliwiającą zarówno konserwację różnorodnych materiałów zabytkowych, jak i prowadzenie studiów nad starożytnymi technologiami produkcji wyrobów metalowych, głównie żelaznych. Specjalizuje się w problematyce młodszego okresu przedrzymskiego oraz okresu rzymskiego i wczesnej fazy wędrówek ludów na terenie europejskiego Barbaricum, w tym głównie kwestiami związanymi z uzbrojeniem.
Dr Lubomira Tyszler - autorka analizy ceramiki terra sigillata.
Archeolog specjalizujący się w badaniach ceramiki terra sigillata. Praca doktorska pt. "Ceramika terra sigillata w kulturze przeworskiej (opublikowana w poszerzonej wersji obejmującej obszar Polski, Acta Archaeologica Lodziensia, t. 43, 44). Autorka około 50 prac, w tym dwóch książek. Zatrudniona w Katedrze Archeologii Historycznej IAUŁ.
Ekipa badawcza (alfabetycznie)
Prof. dr hab. Zdzisław Bełka - Zakład Biogeografii i Paleoekologii UAM; Kierownik Poznańskiego Laboratorium Izotopowego - analizy strontu
Prof. dr hab. Inż. Tomasz Goslar - Kierownik Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego - analizy radiowęglowe węgli drzewnych i kości ludzkich
Dr. Maciej Jórdeczka - Instytut Archeologii i Etnologii PAN, archeolog specjalista w zakresie kamieniarstwa społeczności pradziejowych w Polsce
Dr Anna Juras - Adiunkt w Zakładzie Biologii Ewolucyjnej Człowieka Instytutu Antropologii Wydziału Biologii UAM - analiz aDNA.
Dr. Sławomir Pietrzak - Autor wielu analiz i publikacji z zakresu stosowania i technologii wytwarzania dziegciu - analiza dziegciu na narzędziach kościanych
Dr Tomasz Stępnik - analizy paleobotaniczne
Kontakt
Mgr Adriana Romańska
Ul. Rubież 46
61-612 Poznań
Tel. (61) 827 97 76
email: aroman@amu.edu.pl