Prospekcja przeszłych krajobrazów Orkad

Prowadzone w sierpniu 2016 prace terenowe miały na celu zadokumentowanie dwóch i dwóch potencjalnych stanowisk archeologicznych na archipelagu Orkadów. Badania finansowane były przez Fundacje na Rzecz Nauki Polskiej w ramach programu START.

MapaOrkady, położone pomiędzy północnym wybrzeżem Szkocji i Szetlandami, słyną z licznych prahistorycznych i średniowiecznych stanowisk archeologicznych, badanych między innymi przez Gordona Childe'a. Problemem, z którym muszą mierzyć się archeolodzy badający przeszłość tych wysp, jest niedostępność wielu stanowisk, położonych na małych wysepkach, cyplach bądź klifach. Dlatego też polsko-brytyjski zespół badaczy zdecydował się użyć bezzałogowego aparatu latającego (drona) jako narzędzia prospekcyjnego.

Mapa: licencja CC: fundacja WikiMedia
Zdjęcia: K. Hanus

W wyniku prac terenowych udało się zadokumentować ślady ludzkiej bytności na wczesnośredniowiecznych stanowiskach Brough of Deerness i Burrian, jak również odnaleźć potencjalne antropologiczne modyfikacje terenu, najprawdopodobniej pochodzące z okresu późnej prahistorii, na stanowiskach Hashwick i Burwich.

W najbliższym czasie na łamach czasopisma Archaeological Prospection ukaże się artykuł omawiający szczegółowo wyniki tych badań. Kiedy artykuł pojawi się w internecie link zostanie podany na tej stronie.

Poniżej znajdują się linki do ściągnięcia danych wygenerowanych w ramach projektu. Zestaw danych zawiera: surowe zdjęcia i klipy z drona, projekty programu Agisoft Photoscan i gotowe mapy stanowisk w formacie TIFF bądź PDF. Dane te przekazane są do użytku publicznego. W przypadku użycia ich w publikacji prosimy jednak o zacytowanie źródła (artykuł w AP, która wyjdzie niedługo).

Pliki do pobrania (Uwaga! Pliki mają wielkość od 3.7 GB do 10 GB)

Mapping the Inhospitable Landscapes of the Orkney Islands using RPAS